Indraja (indraja_rrt) wrote,
Indraja
indraja_rrt

Sputnik V kaip gynybos projektas

This LT text explores some of the connotations and ties revealed in the development of this vaccine. It is largely relevant to the world outside of Russia. Inside of it, one may hold all the circumstances represent historical normality. No questions towards effectiveness of the vaccine and its usefulness in the native market are raised. The focus is on the background.

Sputnik V (arba Gam-COVID-Vac) yra adenovirusų nešiklių Ad26 ir Ad5 pagrindu sukurta vakcina, koduojanti SARS-CoV2 spyglio baltymą. Jos klinikinių bandymų rezultatai publikuoti žurnale Lancet [1], [2]. Šios apžvalgos tikslas – nagrinėti ne skiepų veiksmingumą, o kūrimo aplinkybes. Jos gerai suprantamos Rusijos istorijos kontekste, bet neįprastos lyginant su vakarietiškų Covid vakcinų kūrimo keliais, kuriuose remtasi universitetiniais tyrimų centrais ir farmacijos verslo kompanijomis. Sputnik V kūrimas kur kas akivaizdžiau susijęs su gynybinių biologinės saugos funkcijų įgyvendinimu.

Reklaminiame puslapyje [3] skelbiama, jog skiepai sukurti Gamalėjos institute (Rusijos Federacijos Sveikatos apsaugos ministerijos institutas „Garbės akademiko N.F. Gamalėjos vardo Nacionalinis epidemiologijos ir mikrobiologijos tyrimų centras“). Klinikinių tyrimų mokslinėse publikacijose nurodytos ir kitos autorių darbovietės. Sergei V. Borisevich, 48 Central Research Institute of the Ministry of Defence of the Russian Federation: 48-asis centrinis Rusijos Federacijos Gynybos ministerijos tyrimų institutas. Vienas autorius iš 32 – nieko rimto? Vikipedija rašo [4], jog tai yra pastarojo instituto vadovas. Tokio rango autorius gali atitikti nemaža neįvardintų darbuotojų, ypač jei kalbame apie karinį institutą. Jų darbuotojams nuo seno nebuvo priimta publikuotis civiliniuose mokslo leidiniuose, esą tai gali pakenkti darbų slaptumui ir saugumui.

48-ojo Instituto svoris vakcinos kūrime pabrėžiamas kitų šaltinių. RF Gynybos ministerijos ataskaitoje [5] rusiškai [6] ir angliškai [7] rašoma, jog 48-asis Radiacinės, cheminės ir biologinės saugos pajėgų centrinis tyrimų institutas dalyvavo Sputnik V kūrime, o vakcinos bandymai atlikti Gynybos ministerijos medicinos įstaigose. 1/2 fazės vakcinos klinikiniai bandymai atlikti dviejose ligoninėse, viena jų – Burdenko karinė ligoninė. Kaip rašoma RF Gynybos ministerijos pranešime [8], tarp savanorių tiriamųjų būta ir civilių, ir Rusijos kariuomenės narių; juos stebėjo patyręs vakcinų bandymuose personalas. Ten pat patikslinama, jog 48-ajame institute atlikti ikiklinikiniai toksiškumo, saugumo, imunogeniškumo ir apsaugojimo bandymai su stambiais ir smulkiais gyvūnais.

Tuo tarpu Lancet publikacijoje [1] minimas tyrimo finansavimas tik iš RF Sveikatos apsaugos ministerijos. 48-asis institutas nepaminėtas publikacijos tekste. Ikiklinikinių tyrimų duomenys pateikiami trumpai ir apibūdinami kaip neskelbti: „In preclinical studies of the vaccine (unpublished data), robust humoral and cellular immune responses were elicited in non-human primates, providing protection from SARS-CoV-2 infection. The vaccine showed 100% protectivity in a lethal model of SARS-CoV-2 challenge in immunosuppressed hamsters. No antibody-dependent enhancement of infection was seen in vaccinated and SARS-CoV-2-challenged animals.“ Taigi, tyrimai su nežmogiškaisiais primatais ir žiurkėnais parodė stiprų humoralinį ir ląstelinį imuninį atsaką ir apsaugą nuo infekcijos. Apsaugos nuo užkrėtimo virusu tyrimai nurodo, kodėl prireikė karinio instituto galimybių. Turėjo būti aukšto biologinės saugos lygio patalpos, įranga užkrėtimui ir sąlygos laikyti bandomuosius gyvūnus, ko matyt neturi ar nerizikuotų daryti Gamalėjos institutas Maskvos centre.

48-asis institutas atitinka sujungtus tris istorinius sovietinius karinius mikrobiologijos institutus tuometiniuose Kirove, Sverdlovske ir Zagorske. Tikėtina, Sputnik V kūrime dalyvavo buvęs Zagorsko (dabar Sergijev Posadas) institutas, specializavęsis virusologijoje (pats S. Borisevič pradėjo karjerą būtent ten, pavojingų virusinių infekcijų skyriuje). Jame yra BSL-4 saugos lygį atitinkanti įranga ir sukaupta dešimtmečių darbo su virusais patirtis, įskaitant ypač pavojingas infekcijas. Prie padalinio yra vivariumas, kuriame gali būti laikomos beždžionės ir žmogbeždžionės [9].

Nuo 2020 m. rugpjūčio 27 d. 48-asis institutas įtrauktas į sąrašą organizacijų, veikiančių prieš JAV nacionalinio saugumo arba užsienio politikos interesus. Tai grindžiama jo veikla kartu su Rusijos kariuomene ir turimomis svariomis priežastimis manyti, jog institutas susijęs su Rusijos biologinio ginklo programa [10]. Gynybos ministerijos instituto buvusiame Zagorske istorinė patirtis nuo įkūrimo 1954 m. apima darbą su itin pavojingais virusais, jų infektyvumo tyrimą ir vakcinų kūrimą, taip pat dalyvavimą sovietinio laikotarpio biologinių ginklų kūrime [9].

Grįžkime prie civilinio Gamalėjos instituto, pagrindinio Sputnik V kūrėjo. Jo šaknys siekia 1891 m. Institutas vykdo fundamentaliuosius mikrobiologinius, epidemiologinius, infekcinės imunologijos tyrimus ir koordinuoja kitų atitinkamus krypties institutų tyrimus, specializuotas retoms pavojingoms infekcijoms medicinines laboratorijas [11].

Sovietiniu laikotarpiu Gamalėjos institute buvo biologinei saugai ir gynybai skirtos vadinamosios Penktosios Problemos komisijos būstinė. Šios problemos apibrėžime susijungia apsauga tiek nuo natūralių, tiek nuo karinės kilmės biologinių grėsmių, tad susiję tyrimai buvo įslaptinti ir atliekami tik tam skirtose įstaigose. Pradinės programos užduotys apėmė vakcinų nuo endeminių ir egzotinių infekcijų kūrimą bei pasiruošimą, jei prieš SSRS būtų panaudotas biologinis ginklas (infekcinių agentų aptikimą, infekcijų plitimo, imuninio atsako į patogeną tyrimus). Itin glaudus Gynybos ir Sveikatos apsaugos ministerijų bendradarbiavimas čia pasireikšdavo tuo, jog pirmoji formuluodavo užduotis ir perduodavo jas per antrąją, o ataskaitos grįždavo priešinga linkme. Komisija Gamalėjos institute skirstė Problemos užduotis jas įgyvendinančioms institucijoms, apėmusioms specialius piešmarinės sistemos institutus, taip pat „Biopreparato“ struktūros institutus. Pastariesiems gynybinės užduotys pasitarnaudavo kaip antrojo lygio legenda, jau pripažįstanti sąsajas su biologinio ginklo programa, bet pabrėžianti gynybą. Pagal visas saugumo tradicijas konkrečias užduotis atliekantys mokslininkai dažniausiai net nežinojo, jog jos susijusios su gynybine programa. Taip pat Gamalėjos instituto darbuotojai vertindavo ataskaitas apie užduočių vykdymą [9].

Apibendrinę matome glaudų Gamalėjos ir 48-ojo Gynybos ministerijos institutų bei karinės ligoninės bendradarbiavimą kuriant Sputnik V skiepus. Tai ir numanomas RF Sveikatos apsaugos bei Gynybos ministerijų bendradarbiavimas rodo reakciją į iškilusią biologinę grėsmę, vykdomą kaip gynybinę užduotį. Tiek civilinio, tiek karinio partnerio galimybių ir įdirbio panaudojimas turint tikslą apsaugoti žmones nuo naujos infekcijos yra pozityvus reiškinys. Tačiau būtent tokio pobūdžio atsako dominavimas Rusijoje kelia klausimų apie kitų susijusių schemų išlaikymą ir galimą paskirtį. Remiantis kūrimo aplinkybėmis, Sputnik V vakcina negali būti vertinama atskirai nuo atitinkamų Rusijos Federacijos institucijų bei valstybės veiklos ir tikslų.

Literatūra ir nuorodos:

[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7471804/
[2] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7852454/
[3] https://sputnikvaccine.com/
[4] ru.wikipedia
[5] http://mil.ru/files/files/itogi2020/
[6] http://mil.ru/files/files/itogi2020/VS.pdf
[7] http://mil.ru/files/files/itogi2020/itogi2020_en/VS_1_en.pdf
[8] https://eng.mil.ru/en/news_page/country/more.htm?id=12300607@egNews
[9] Milton Leitenberg, Raymond A. Zilinskas, and Jens H. Kuhn, The Soviet Biological Weapons Program: A History. (Cambridge: Harvard University Press, 2012).
[10] https://s3.amazonaws.com/public-inspection.federalregister.gov/2020-18909.pdf
[11] ru.wikipedia
Tags: archetipinis institutas, indomu, istorija, propago
Subscribe

 • Vaduva-Vandenvala

  A short today's trip between two not-faraway city public transport stops. Presenting the hills and žibutės.

 • The mysterious vaccine

  Моё мнение о том, почему ЭпиВакКорона имеет много шансов не работать в качестве вакцины. (Очень близкая тема тому, чем я напрямую занималась по…

 • Прививочная комбинаторика

  Как продумать принципы сочетания разных вакцин? Люди не от праздности придумали, в жизни этот вопрос станет актуальным в последующие годы, а мнения…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments